Djelatnosti društva
aktivnosti društva: izložbe, publikacije, znanstveni i stručni skupovi…
Djelatnosti društva “Viribus unitis”
Društvo “Viribus Unitis”, koje djeluje od 1997. u Puli, ima za cilj upoznati građane iz Hrvatske i iz inozemstva sa zajedničkom pomorskom, znanstveno-tehničkom i kulturnom baštinom, koja je od sredine 19. st. do 1918. vezana za Pulu kao glavnu ratnu luku Habsburške Monarhije, a i danas je sačuvana u urbanoj strukturi Pule. Važna aktivnost Društva je istraživanje i predstavljanje javnosti povijesti c. i kr. Mornarice u Puli i predstavljanje sačuvane kulturno- povijesne i pomorske baštine iz navedenog razdoblja.
Pored Hrvatske, spomenuta baština vezana je i za druge srednjoeuropske zemlje koje su bile sastavni dio nekadašnje Habsburške Monarhije. Stoga, u cilju medusobnog upoznavanja, razumijevanja i kulturne i znanstvene suradnje Društvo surađuje sa srodnim udrugama iz Hrvatske i inozemstva (poglavito iz Austrije i Slovenije).
1. Organiziranje znanstvenih i stručnih skupova, izložbi, predavanja, predstavljanja knjiga i sl.
Organiziranje izložbi
Društvo je u suradnji sa Sveučilišnom knjižnicom u Puli priredilo šest izložbi, od toga tri u inozemstvu (dvije u Sloveniji – u Piranu 2000. i u Muzeju u Kobaridu 2003., te jednu u Beču 2004.) i objavilo je tri kataloga izložbi (na četiri jezika): »Carska i kraljevska mornarica u Puli / K. u. k. Marine in Pola“ (1999.; tekst na hrvatskom i njemačkom jeziku), “Cesarsko-kraljeva mornarica v Pulju / L’Imperiale e Regia Marina a Pola”(2000.; tekst na slovenskom i talijanskom jeziku) i “C. i kr. mornarički fotograf Alois Beer (1840-1916): pulske fotografije / K. u. k. Marinefotograf Alois Beer (1840-1916): Fotos aus Pola” (2002.; tekst na hrvatskom i njemačkom jeziku).
Organiziranje znanstvenih skupova
8. prosinca 2006. uz potporu Uljanik d.d. Pula, uz potporu Istarske županije i Austrijskoga kulturnog foruma iz Zagreba Društvo je u Puli organiziralo međunarodni skup prigodom 150. obljetnice osnutka c. i kr. Pomorskog arsenala. Na skupu je sudjelovalo 11 znanstvenika, od kojih je troje bilo iz Austrije i jedan iz Italije. Godine 2010. Društvo je objavilo zbornik radova s toga skupa naslovljen Stotinu i pedeset godina brodogradnje u Puli : zbornik radova s međunarodnog skupa prigodom 150. obljetnice C. kr. pomorskog arsenala (Pula, 8. prosinca 2006.), ur. Bruno Dobrić, Pula : Društvo “Viribus unitis”, 2010. God. 2008. i 2018. u suradnji s austrijskom udrugom Österreichische Marineverband Društvo je organiziralo međunarodne skupove u povodu 90., odnosno 100. obljetnice završetka Prvog svj. rata.
2. Izdavanje znanstvenih i stručnih publikacija
– objavljivanje znanstvenih publikacija i drugih vrsta publikacija namijenjenih široj publici:
Pored tri spomenuta kataloga izložbi i zbornika radova, Društvo je objavilo još dvije knjige o povijesti c. i kr. Mornarice u Puli. <LINK: PUBLIKACIJE>
3. Uređenje stalnog izložbenog prostora namijenjenog predstavljanju povijesti c. i kr. Mornarice
Spomen-soba carske i kraljevske Mornarice u Domu hrvatskih branitelja (bivšem Mornaričkom kasinu)
Društvo je od osnutka 1997. postavilo cilj „uređenje stalnog izložbenog prostora namijenjenog predstavljanju povijesti c. i kr. Mornarice (k.u.k. Marine)u Puli i prikupljanje izvorne građe iz tog vremena za tu namjenu (razglednice, fotografije, knjige i drugi artefakti koji prikazuju razvoj pomorstva i brodogradnje u Istri, a posebno u Puli)“ (iz Statuta Društva). Društvo je u javnosti isticalo potrebu osnivanja muzeja pomorstva koji bi predstavljao spomenutu bogatu vojno-pomorsku i kulturnu baštinu Pule kao glavne ratne luke Habsburške Monarhije (što je djelomice postignuto proširenjem djelatnosti i naziva – Povijesnog muzeja Istre u Povijesni i pomorski muzej Istre).
U dogovoru s upravom Doma hrvatskih branitelja, 2008. godine Društvo je u prizemlju te zgrade organiziralo Spomen-sobu carske i kraljevske Mornarice (K. u. k. Marine) <LINK> u kojoj je izloženo tridesetak slika člana Društva Cvetka Išića – portreta značajnih zapovjednika i časnika i pojedinih ratnih brodova c. i kr. Mornarice. Tijekom više od deset godina postojanja Spomen-sobu su posjetili brojni posjetelji iz Hrvatske i inozemstva, posebno iz Austrije, Slovenije i zemalja srednje Europe.
4. Istraživanje i predstavljanje javnosti pomorske, znanstveno-tehničke i kulturne baštine c. i kr. Mornarice
Navedenim djelatnostima, posebno izložbama i publikacijama, Društvo se zalagalo i zalaže se za istraživanje i predstavljanje javnosti pulske, istarske, hrvatske i srednjoeuropske pomorske i kulturne baštine, a posebno doprinos pojedinih istaknuih hrvatskih mornaričkih časnika, brodograđevnih inženjera, hidrografa, liječnika i drugih pripadnika c. i kr. Mornarice toj baštini (admiral M. Njegovan, J. Vuković Podkapelski, Gj. Stipetić, M. Nazor, D. pl. Preradović i dr.).
Članovi Društva Ivan Barbalić i Bruno Dobrić objavili su u Istarskoj enciklopediji (Zagreb, Leksikografski zavod M. Krleža, 2005.) desetak enciklopedijskih natuknica o c. i kr. Mornarici u Puli i njezinim istaknutijim pripadnicima čime su nakon više desetljeća prešućivanja mornarički časnici i drugi pripadnici c. i kr. Mornarice primjereno predstavljeni u prvoj hrvatskoj regionalnoj enciklopediji (a kasnije i u novom izdanju Tehničke enciklopedije).
5. Pokretanje inicijativa za postavljanje reprodukcija izvornih gradskih spomen-obilježja koje je podigla Austrija i za restauraciju c. i kr. vojnih utvrda u svrhu njihova korištenja za potrebe kulture
Talijanska vojska i talijanski nacionalisti koji su nakon Prvog svj. rata željeli izbrisati obilježja i tragove austrijske povijesne prisutnosti u Puli rastavili su spomenike admiralu Tegetthoffu i nadvojvodi Ferdinandu Maksimilijanu, a nešto kasnije i carisi Elizabeti.
Uklanjanjem tih značajnih i umjetnički vrijednih spomenika iz austrijskog razdoblja Pule, grad je izgubio znamenja svog srednjeeuropskog i mediteransko-pomorskog kulturno-povijesnog obilježja, što su važne sastavnice njegova identiteta. Pula danas nema nijedan javni spomenik iz austrijskog razdoblja, koje je bilo razdoblje izuzetno brze izgradnje moderne Pule i njezina najvećeg gospodarskog razvoja.
S obzirom na to, imajući u vidu značaj admirala Tegetthoffa (kao i Viške bitke) za razvoj Pule kao i neosporne umjetničke kvalitete samog spomenika, u svrhu očuvanja povijesno-kulturne baštine ovoga grada, pulsko Društvo Viribus unitis je krajem 1990-ih godina u Puli pokrenulo akciju prikupljanja potpisa potpore u svrhu postavljanja replike spomenika admiralu von Tegetthoffu u park Monte Zaro u Puli. U ožujku 2001. godine predstavnici Društva uručili su predsjedniku Gradskog vijeća više od osam stotina potpisa građana Pula koji su poduprli spomenutu inicijativu. Predstavnici Društva tom su prigodom predložili da se prema spomeniku u Grazu napravi gipsani odljev skulpture Tegetthoffa u svrhu izrade njegove replike, koja bi bila postavljena u Puli (Društvo je 2001. od jedne austrijske umjetničke ljevaonice dobilo aproksimativnu cijenu izrade replike Tegetthoffove skulpture – bez 4 mitološke figure – u iznosu 25.000 EUR-a). No, do danas ni Gradsko vijeće niti Gradsko poglavarstvo nisu odgovorili na tu inicijativu Društva (štoviše, 2009. u pulskim novinama tadašnji je predsjednik Gradskog vijeća izjavio da ne zna za tu inicijativu).
Ovu inicijativu Društva je 2002. g. podržala Istarska županija, te je u prisutnosti istarskog župana i hrvatskog veleposlanika u Austriji u bečkoj Oranžeriji priređena prodajna izložba slika pulskih umjetnika čiji je prihod bio namijenjen izradi replike spomenutog spomenika (Glas Istre, 29. 11. 2003.; u članku se navodi da nije poznato jesu li prikupljena sredstva pohranjena za navedenu namjenu).
2003. godine – nakon objavljenog članka „Viceadmiral Tegetthoff ponovno u Puli?“ u kojemu se navodi da „Društvo Viribus unitis želi postaviti spomen-repliku“ Tegetthoffu (Glas Istre, 29. 11. 2003. –u istom listu je objavljeno pismo anonimnog pulskog čitatelja s kritikom upućenom Društvu zbog te inicijative. (autor pisma spočitava Društvu što „postavlja takve nerazumne zahtjeve pred građane Pule i Istre“ i izražava protivljenje „postavljanju spomenika iz prošlosti Austro-Ugarske Monarhije, jer znamo da je ona bila stogodišnji okupator Hrvatske.“. Glas Istre, 12. 12. 2003.)
Pored navedenog, Društvo Viribus unitis je 2009. predložilo pulskim gradskim vlastima da zatraže od čelnika Venecije da se spomenik Maksimilijanu, koji je odnesen iz Pule kao „ratni plijen“, vrati ovome gradu. Budući da nema pravne osnove da se zatraži njegovo vraćanje na drugi način do kao „znak dobre volje“ sadašnjeg vlasnika – grada Venecije, odnosno Italije, potrebno je to službeno zatražiti od nadležnih. Ulazak Hrvatske u Europsku uniju sigurno bi mogao pomoći da se ovaj spomenik vrati u Pulu – ukoliko postoji volja građana i gradskih vlasti da se to učini.
6. Održavanje veza i suradnja s drugim srodnim društvima i ustanovama u zemlji i inozemstvu, posebno u Austriji
Jedna od djelatnosti Društva je istraživanje i predstavljanje javnosti povijesti c. i kr. Mornarice u Puli i predstavljanje sačuvane kulturno-povijesne i pomorske baštine iz navedenog razdoblja. Pored Hrvatske, ta je baština vezana i za druge srednjoeuropske zemlje koje su bile sastavni dio nekadašnje Habsburške Monarhije. Stoga, u cilju medusobnog upoznavanja, razumijevanja i kulturne i znanstvene suradnje Društvo surađuje sa srodnim udrugama iz Hrvatske i inozemstva (poglavito iz Austrije i Slovenije). U sklopu takve suradnje Društvo je priredilo tri izložbe u inozemstvu (dvije u Sloveniji – u Piranu 2000. i u Muzeju u Kobaridu 2003., te jednu u Beču 2004.).
Pored toga u suradnji s austrijskom udrugom Österreichische Marineverband 2008. i 2018. Društvo je organiziralo međunarodne skupove u povodu 90., odnosno 100. obljetnice završetka Prvog svj. rata. Na međunarodnome skupu u povodu 150. obljetnice osnutka c. i kr. Pomorskog arsenala 2006. u Puli, koji je organiziralo Društvo, sudjelovali su i izlagači iz Austrije i Italije.
Društvo surađuje s austrijskim i talijanskim (tršćanskim) udrugama u komemoracijama, npr. povodom 100. obljetnice završetka Prvog svj. rata i povodom godišnjica potonuća broda Viribus Unitis u pulskoj luci 1918. godine.
7. Organiziranje edukativnih izleta
Društvo je organiziralo izlete u Beč, Klagenfurt, Salzburg i Kobarid